Bal Żeglarza 2007
27 stycznia 2007 po raz 33 odbył się doroczny Bal Żeglarza organizowany przez WKŻ PASAT. W tym roku żeglarze z naszego regionu bawili się hucznie w restauracji studenckiej Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego.
27 stycznia 2007 po raz 33 odbył się doroczny Bal Żeglarza organizowany przez WKŻ PASAT. W tym roku żeglarze z naszego regionu bawili się hucznie w restauracji studenckiej Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego.
W dniach 15 – 16 września 2007 roku na przystani WKŻ Pasat w Pieczyskach odbyły się Regaty Pamięci poświęcone tym żeglarzom, którzy odeszli na wieczną wachtę.
Z uwagi na zbyt silny wiatr wyścigi zaplanowane na 15 września nie odbyły się, co nie przeszkodziło braci żeglarskiej spotkać się na biesiadzie żeglarskiej i powspominać tych, którzy odeszli. Drugi dzień przywitał nas piękną żeglarską pogodą, co pozwoliło na rozegranie zaplanowanych wyścigów.
W dniach 14-15.06.2011 PTTK przy POW wraz z Bydgoską Strażą Miejską zorganizowali coroczny biwak „Bezpieczne wakacje” na terenie przystani w Pieczyskach.
Uczestnikami biwaku było 24 wychowanków Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo- Wychowawczych oraz 7 jungów szkolnego klubu LMiRz przy SP65. Program obejmował liczne konkursy, zawody strzeleckie oraz darta, a firma STENA nie zawiodła z atrakcyjnymi nagrodami. Zajęcia sportowo – rekreacyjne były przeplatane pogadankami z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa, realizowane przez Strażnika Miejskiego Zbigniewa Białkowskiego. Komendant Jan Michalski wraz ze strażakami OSP Koronowo przeprowadzili szkolenie przeciwpożarowe połączone z praktycznym pokazem użycia sprzętu przeciwpożarowego. Wielką niespodziankę dla uczestników biwaku przygotował Waldemar Lewicki, który wraz z kolegą przedstawili akrobacje na paralotniach. Na zakończenie pokazu bombardowali cukierkami.
Pogoda dopisała, a sprzyjający wiatr zapewnił uczestnikom niezapomniane przeżycia podczas rejsów jachtami po Zalewie Koronowskim. Dzieci przeżyły swoją pierwszą przygodę z żeglarstwem. Impreza ta miała na celu propagowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży, ale też naukę bezpiecznych form wypoczynku nad wodą. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni i już pytali z zainteresowaniem o następne tego typu imprezy. Realizacja projektu na lądzie Ireneusz Walkowiak, Rafał Walkowiak, Paulina Witucka, a na wodzie sternicy Mariusz Sulewski, Marek Czerwiński, Tadeusz Szukiel , Tadeusz Wierczewski oraz Piotr Lawer.
Bal żeglarza mamy juz za sobą a bawiliśmy sie juz po raz czwarty w goscinnych progach Restauracji Uniwersyteckiej w Bydgoszczy przy ul.Andersa.
Na bal przybyli żeglarze z różnych stron Polski m.in.z Wroclawia, Włoclawka, Warszawy, Płocka, Torunia, Koronowa. Bawiło się łącznie 180 żeglarzy, sympatyków, przyjaciół, wodniaków, turystów zrzeszonych w PTTK. Liczną grupą bawili się żeglarze z Przystani Rodzinnej Tazbirowo, YKP, Romet, Towarzystwa Przyjaciół Harcerstwa,oraz liczna rzesza żeglarzy niezrzeszonych i żeglarze z WKŻ Pasat. Był to już 37 bal zorganizowany przez WKŻ Pasat.W organizację balu bardzo zaangażowane były koleżanki Agnieszka Przepierska i Dorota Krupska. Bal prowadziła Agnieszka Przepierska i Wojtek Kasprowicz, który przygotował niesamowite atrakcje,nie tylko zeglarskie. Jedną z atrakcji balu był tort z akcentem żeglarskim. Każdy z uczestników brał udział w losowaniu nagród rzeczowych ufundowanych przez sponsorów. Do tańca wspaniale grał zespół Wiking Players z Wiesławem Nowickim na czele. Balem zapoczątkowaliśmy obchody 45 -lecia klubu.
Wojskowy Klub Żeglarski „Pasat” wraz ze Strażą Miejską Referatu Fordon jak co roku zorganizował imprezę plenerową „Bezpieczeństwo nad wodą”, połączoną z Dniem Dziecka.
Impreza ta miała na celu propagowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży, ale również przedstawienie bezpiecznych form wypoczynku nad wodą. Uczestnikami festynu w dniu 16 .06.2011 byli uczniowie OS-W nr 2 dla dzieci niedosłyszących. Impreza odbywała się na terenie przystani przy ulicy Witebskiej w Bydgoszczy. Program obejmował liczne konkursy i zawody strzeleckie, na które firma STENA przekazała nagrody dla zwycięzców, a dla uczestników gadżety. Piknik urozmaicił sternik Michał Wieszok, który z dziećmi pływał na jachcie kabinowym NASH. Imprezę zrealizowali Paulina Witucka i Rafał Walkowiak.
W dniu 08 sierpnia 2010 zakończyły się tradycyjne młodzieżowe obozy żeglarskie w Pieczyskach. Jak co roku odbyły się 2 turnusy. Na pierwszym turnusie uczestniczyło około 50 osób, na drugim około 30 uczestników.
W I turnusie brały udział 3 odrębne grupy uczestników: Najmłodsza grupa w wieku 10 -12 lat szkoliła się z podstaw żeglarstwa, marynistyki i zabaw żeglarskich pod nadzorem instr. żegl. Doroty Chiberskiej.
Grupa szkoleniowa (powyżej 12 lat) szkolona była na stopień żeglarza jachtowego na jachtach typu Omega. Grupa była podzielona na 4 wachty, za których wyszkolenie odpowiadali instruktorzy żeglarstwa:
I – Tadeusz Wierczewski
II – Dariusz Palmowski
III – Rafał Kuć
IV – Michał Ługowski
Do egzaminu przystąpiło 20 uczestników, nie zdał tylko jeden.
Grupa turystyczna (patentowa) składająca się z uczestników posiadających już stopień żeglarza jachtowego, którą prowadzili instr. żegl. Olo Kunicki i mł. instr. żegl. Melisa Kuźniar, brała udział w doskonaleniu żeglarskim, regatach, trzech kilkudniowych rejsach po wodach Zalewu Koronowskiego. Nowością w tym roku było ćwiczenie zachowania się załogi podczas wywrotki jachtu i stawiania wywróconej łodzi. Grupa turystycznaja zwykle przygotowała również Neptunalia dla wacht szkoleniowych.
Na drugim turnusie uczestniczyły dwie grupy: szkoleniowa i turystyczna. W grupie szkoleniowej na stopień żeglarza jachtowego cztery wachty prowadzone były przez instruktorów żeglarstwa: I – Tadeusz Wierczewski II – Stanisław Przędzielewski III – Joanna Stocka IV – Janusz Cichański Do egzaminu przystąpiło 18 uczestników, nie zdał tylko jeden. Grupa turystyczna, której opiekunem był instr. żegl. Olo Kunicki była prowadzona w takim samym zakresie szkoleniowym i turystycznym jak na I turnusie.
Nad całością na obu turnusach czuwała Komendant Obozu Małgorzata Kunicka. Cierpliwie zmagała się z licznymi kontrolami inspirowanymi przez „życzliwych ludzi”. Kontrole te, jak zwykle na naszych obozach, potwierdziły wysoką jakość i zgodność z przepisami prowadzonych obozów, a zarzuty okazywały się bezpodstawne.
Pod nadzorem całej kadry były organizowane po zajęciach ogniska, dyskoteki, wielobój żeglarski, regaty na wiosłach, gry sportowe i konkursy. Zakończenie każdego z turnusów uświetnił także koncert szant w wykonaniu Macieja Cichańskiego. Nad całością szkolenia czuwał KWŻ – kapitan jachtowy Janusz Cichański. Również osoby odpowiedzialne za opiekę medyczną, ratownictwo, czystość sanitarną i zabezpieczenie techniczno-bosmańskie wypełniły swoje obowiązki bez zarzutu.
Relację opracował J. Cichański
W dniu 30 maja 2009 roku kilkudziesięciu żeglarzy z naszego regionu wzięło udział w 46 Długodystansowych Regatach Żeglarskich Toruń – Bydgoszcz. W barwach WKŻ Pasat startowało 5 jachtów: 3 w klasie orion i 2 omegi. Jako najliczniej reprezentowany klub wygraliśmy nagrodę w postaci łodzi wiosłowej Janmor 320.
W klasie samorządowej zwyciężyła załoga z Torunia w składzie:
sternik – Rygielski Andrzej, załoga: Szymaniak Andrzej i Weteski Jarosław, Tymolewski Bolesław
Drugie miejsce zajęła załoga z Bydgoszczy: sternik – Przybielski Tomasz, załoga: Niedźwiecki Adam, Tomasik Ewa i Łysiak Tomasz; trzecie również Bydgoszczanie: sternik – Skałecki Damian, załoga: Dombrowicz Adam, Rożnowski Krzysztof, Kleydzińska Bogusława i Chorążewicz Robert.
Pierwsze miejsca w pozostałych klasach zajęli:
Klasa T1: sternik – Kamiński Sławomir, załoga: Socha-Bystroń Stanisław, Goluch Andrzej – niezrzeszeni Toruń
Klasa T3: sternik Daszkiewicz Jacek, załoga: Szymborski Jacek, Ciechowski Marek – YC BELLA – Toruń
Klasa Omega: sternik – Knasiecki Romuald, załoga: Knasiecki Tomasz, Knasiecki Tomasz (junior) – BKŻ Bydgoszcz
Klasa Wolna: sternik – Sanocki Adam, załoga Pawłowski Dariusz – niezrzeszeni Toruń
Klasa Orion: sternik Koszykowski Zdzisław, załoga: Kleydzińska Katarzyna, Roliński Bartek, HALS Bydgoszcz
Klasa Deska: Pinkowski Grzegorz – KŻ KWB Konin
Nagrodę Główną silnik przyczepny wylosował sternik – Edward Mohn z TTTM Toruń, zarazem wyróżniony jako najstarszy uczestnik regat.
Zakończenie tegorocznych regat połączone połączone zostało z szeregiem wodniackich imprez odbywających się na bydgoskiej starówce pod hasłem Ster na Bydgoszcz. Uczestnicy regat przepłynęli za holownikiem przez centrum Bydgoszczy do bazy żeglarskiej na Wyspie Młyńskiej.