W roku 2023 wysokość składek członkowskich wzrasta zgodnie z Uchwałą ZG PTTK nr 285/XIX/2022
– normalna 165,00 pln (w tym 75,00 pln składki członkowskiej PTTK oraz 90,00 pln składki oddziałowej)
– ulgowa 101,00 pln (w tym 51,00 pln składki członkowskiej PTTK oraz 50,00 pln składki oddziałowej)
– ulgowa młodzieżowa 86,00 pln (w tym 36,00 pln składki członkowskiej PTTK oraz 50,00 pln składki oddziałowej)
Przypominamy, że ważność składki PTTK opłaconej w 2022 roku wygasa z końcem marca 2023
Do opłacania składki ulgowej uprawnieni są:
osoby małoletnie do ukończenia 16 roku życia,
młodzież szkolna i młodzież akademicka studiująca – do ukończenia 26 roku życia,
jedno z rodziców lub opiekun prawny osoby małoletniej opłacający składkę za każde dwie osoby małoletnie (składka rodzinna),
emeryci, renciści i osoby z orzeczoną niepełnosprawnością,
bezrobotni.
Członkowie, którzy składkę PTTK opłacili w innym Oddziale płacą tylko składkę oddziałową.
Zasady dotyczące płacenia składki oddziałowej:
w przypadku przynależności do OŻ PTTK „PASAT” więcej niż jednej osoby z najbliższej rodziny składkę oddziałową opłaca tylko jeden członek rodziny. Dla potrzeb niniejszej uchwały za najbliższego członka rodziny uważa się pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym:
a) współmałżonków;
b) uczące się w szkołach dzieci własne i przysposobione, jednak nie starsze, jak 25 lat;
c) uczące się w szkołach rodzeństwo, jednak nie starsze, jak 25 lat
jeżeli jeden z współmałżonków lub rodzic nie spełnia warunków do ulgi to składkę opłaca się normalną;
składki oddziałowej nie płacą osoby zwolnione na mocy innych uchwał Walnego Zjazdu.
Składki prosimy opłacać na konto Oddziału:
26 1240 1183 1111 0010 7276 1790
z podaniem w tytule wpłaty: składka członkowska oraz imienia i nazwiska osoby której wpłata dotyczy.
22 pażdziernika członkowie Pasatu spotkali się w Pieczyskach, aby oficjalnie opuścić banderę oznajmiając zakończenie sezonu nawigacyjnego. Komandor w imieniu Zarządu OŻ PTTK PASAT podsumował krótko mijający sezon i podziękował tym członkom, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do funkcjonowania portu, szczególnie Bosmanowi kol. Romualdowi Galorowi, Zenonowi Bielunowi oraz tym, którzy przyczynili się do udanej organizacji imprez – Regat Pamięci, Regat o Puchar OŻ PTTK PASAT.
Komandor zaprosił również członków i sympatyków Oddziału na planowane tradycyjne spotkania Andrzejkowe i Świąteczne na przystań w Brdyujściu, które pozwalają braci żeglarskiej integrować się również poza sezonem nawigacyjnym.
Po uroczystym opuszczeniu bandery uczestnicy spotkania spotkali się pod wiatą biesiadując przy potrawach z grilla serwowanych tym razem przez Elżbietę i Jarosława Zagdanów. Piękna jesienna pogoda sprzyja jeszcze aktywności żeglarskiej, ale kalendarz jest nieubłagany. Choć niektóre jachty wciąż stoją przy pomostach, czas powiedzieć: do zobaczenia w sezonie 2023.
W dniach 10 – 11 września 2022 roku w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim rozegrano XXII już edycję Regat Pamięci poświęconych pamięci znanych bydgoskich żeglarzy, którzy odeszli na wieczną wachtę. Głównym organizatorem regat w tym roku był Oddział Żeglarski PTTK „Pasat”. Współorganizatorami były Bydgoski Klub Żeglarski oraz Klub Żeglarski Wind Koronowo. Patronat nad regatami objął prezes ENEA Nowa Energia Krzysztof Czaban, który ufundował puchary w Wyścigu o Błękitną wstęgę Zalewu Koronowskiego oraz upominki rzeczowe dla zdobywców miejsc 1-3 w poszczególnych klasach. Puchary ufundowały także wszyscy współorganizatorzy.
Do regat zgłosiły się 34 jachty (87 uczestników) w klasach: T-1, T-2, T-3, Omega, Finn i Wolna.
10 września przywitał nas wyjątkowo nieżeglarską pogodą – brakiem wiatru, ale za to z deszczem. Po uroczystym rozpoczęciu, podczas którego odczytano listę ponad 60 nazwisk działaczy żeglarskich, którzy odeszli na wieczną wachtę; komandorzy klubów i zaproszeni goście udali się na Rejs Pamięci statkiem NIVA, podczas którego tradycyjnie rzucono na wodę wieniec. Niestety brak wiatru spowodował, że uczestnicy regat czekali na brzegu. Po godzinie 13.00 sędzia główny Patryk Romanowski zadecydował o starcie. Przy słabym wietrze udało się rozegrać tylko jeden wyścig.
W sobotni wieczór uczestnicy regat spotkali na żeglarskiej biesiadzie przy szantach granych przez zespół Własny Port.
11 września pogoda zdecydowanie się poprawiła i wyścig o Błękitną Wstęgę Zalewu Koronowskiego i Puchar Prezesa ENEA Nowa Energia odbył się bez przeszkód. Trasa wyścigu rozstawiona została pomiędzy Pieczyskami a Wielonkiem. W międzyczasie zawodnicy klasy Finn rozegrali 4 krótkie wyścigi, które zaliczone zostały do klasyfikacji dla klasy Finn.
W wyścigu o Błękitną Wstęgę sklasyfikowano 17 jachtów:
Po godzinie 15 odbyło się uroczyste wręczenie pucharów i dyplomów i upominków ufundowanych przez patrona regat.
Komandor OŻ PTTK Pasat Mariusz Sulewski podziękował sponsorom współorganizatorom oraz komisji regatowej za organizację regat, a uczestnikom za bezpieczną i sportową rywalizację. Komandor KŻ WIND Wiesław Gancarek zaprosił wszystkich żeglarzy na kolejną 23 edycję Regat Pamięci w przyszłym roku na przystań w Romanowie. Swoje wsparcie dla kontynuowania tradycji upamiętnienia zmarłych żeglarzy corocznymi regatami zadeklarowali również Prezes ENEA Nowa Energia Krzysztof Czaban oraz Prezes Kujawsko Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Katarzyna Domańska. Zatem do zobaczenia na kolejnych Regatach Pamięci, oby tylko lista odczytywanych się nie wydłużała.
30 lipca 2022 roku na przystani w Pieczyskach po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią i ministerialnymi obostrzeniami 21 załóg jachtowych spotkało się na tegorocznej edycji regat o Puchar Oddziału Żeglarskiego PTTK PASAT.
Żeglarska pogoda dopisała, a zawodnicy mogli odbyć 5 pełnych wyścigów. Szczególnie licznie reprezentowana była klasa Finn. Sędzią głównym regat był Arkadiusz Pałubicki, który sprawnie przeprowadził wszystkie wyścigi. Po zakończonych regatach zdobywcy miejsc 1-3 w poszczególnych klasach odebrali puchary i dyplomy, a także drobne nagrody rzeczowe. Na wszystkich uczestników regat po sportowych emocjach czekała grochówka w barze przy przystani wodnej oraz żeglarska biesiada, o której klimat muzyczny zadbał Maciej Cichański koncertując nie tylko w rytmie szant.
Tak przedstawiała się końcowa klasyfikacja:
Klasa Finn
miejsce
załoga
jacht
I
II
III
IV
V
Suma
1
Sebastian Knasiecki
POL-46
1
1
*3
2
3
7
2
Marcin Drużkowski
POL-54
3
2
*4
3
1
9
3
Tomasz Knasiecki
24
2
4
1
1
2
10
4
Maciej Knuth
POL-134
4
3
2
5
*6
14
5
Sławomir Szymkowicz
GER25
5
5
5
*6
4
19
6
Stefan Kalinowski
POL-40
*7
6
6
4
5
21
7
Filip Drużkowski
POL-53
6
*8
7
7
8
28
8
Marek Wierczewski
POL-691
8
7
DNF
8
7
30
9
Michał Wieszok
POL-342
9
9
8
*DNS
DNS
36
Klasa T-1
miejsce
załoga
jacht
I
II
III
IV
V
Suma
1
Chrystian Masłowski Przemysław Buchtt
BD-12
2
2
*3
2
2
8
2
Agnieszka Kowalska Magdalena Gabrych-Wiluś
77
*3
3
1
3
3
10
3
Wiesław Paterski Wojciech Górec
Enler-Pris
1
1
*2
1
1
4
Klasa T-2
miejsce
załoga
jacht
I
II
III
IV
V
Suma
1
Bartosz Niciński Tomasz Gołdyn Barbara Leszczyńska
1 maja 2022 grono członków i sympatyków Pasatu spotkało się na przystani w Pieczyskach, aby oficjalnie zainaugurować nowy sezon nawigacyjny. Pogoda dopisała, klubowe jachty dzięki pracy członków Oddziału już na wodzie. Komandor Pasatu Mariusz Sulewski poinformował zebranych o nadchodzących w bieżącym roku wydarzeniach: Regatach o Puchar OŻ PTTK PASAT planowanych na 30 lipca oraz XX Regatach Pamięci 11 września, które w tym roku organizowane będą przez Pasat, szkoleniu na stopień żeglarza jachtowego oraz innych zamierzeniach i wyzwaniach stojących przed naszym stowarzyszeniem. Życząc wszystkim stopy wody pod kilem i udanego sezonu wydał komendę do podniesienia bandery na klubowym maszcie.
Po części oficjalnej obecni członkowie i sympatycy Pasatu biesiadowali przy potrawach grilowych przygotowanych przez Małgorzatę i Eugeniusza Ostrowskich.
Miejmy nadzieję, że zainaugurowany sezon będzie czasem powrotu do normalności po zawirowaniach spowodowanych pandemicznymi restrykcjami w latach ubiegłych.
19 tycznia 2020 roku w sali Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul.. Gdańskiej 5 odbył się Zjazd Oddziału Żeglarskiego PTTK PASAT podsumowujący czteroletnią kadencję władz. Uprawnionych do udziału w Zjeździe było 67 członków naszego stowarzyszenia. Kol. Marcin Łażewski w imieniu komisji mandatowej poinformował że osiągnięte zostało kworum dla prawomocności Zjazdu – stawiło się z niewielkim opóźnieniem 37 uprawnionych do głosowania członków Pasatu.
Zebranie otworzył Prezes Zarządu OŻ PTTK „Pasat” – kol. Mariusz Sulewski witając przybyłych członków Klubu. Następnie ukonstytuowało się prezydium Zjazdu w składzie:
– przewodniczący zebrania Damian Skałecki
– sekretarz zebrania Rafał Walkowiak
– asesor Mariusz Sulewski
Po zatwierdzeniu regulaminu i porządku obrad Zjazd przystąpił do obrad nad zmianami w statucie wymuszonymi przepisami stawy o stowarzyszeniach. Po dyskusji nad proponowanym projektem statutu zjazd głosami 36 uprawnionych zatwierdził nowy Statut Oddziału Żeglarskiego PTTK.
Wybrano komisję wyborczą, która miała za zadanie zebranie kandydatów do nowych władz Pasatu. Zadanie to powierzono kol. Jarosławowi Zagdanowi i Ireneuszowi Walkowiakowi. W komisji uchwał i wniosków zasiedli kol. Eugeniusz Ostrowski i Agnieszka Przepierska.
Ustępujący prezes Mariusz Sulewski pokrótce przedstawił podsumowanie działalności klubu czterech ostatnich lat. Kol. Sulewski opowiadał jaką zmianę przeszedł OŻ PTTK Pasat w czasie 4 letniej kadencji. Poinformował, że Oddział ma największą flotę jachtów ze wszystkich klubów PTTK w Polce. Zostały przedstawione jednostki, które zostały wyremontowane. M. Sulewski poinformował o poczynionych zakupach jednostek t.j. Sasanka 620 z silnikiem 4hp, Venus z silnikiem 4hp, motorówka CapFerret 450 z silnikiem 45 hp. , oraz jednostki sprzedane, bądź przeznaczone do sprzedaży. Do spraw infrastruktury zostały poczynione inwestycje bądź naprawy t.j. wyremontowanie świetlicy na ul. Witebskiej, naprawa dachu nad kontenerami w Pieczyskach, naprawa podłogi i położenie paneli w bosmance, wybudowanie wiat oraz położenie kostki brukowej, remont pomostu drewnianego. Zostały przedstawione sprawy organizacyjne związane z koniecznością przedłużenia umowy dzierżawy w Pieczyskach. Następnie zostały przedstawione finanse oraz zaległości dłużników wobec Oddziału.
Kol. Mariusz Sulewski podziękował całemu zarządowi za wkład w działalność Oddziału w mijającej kadencji. Wręczył najbardziej zasłużonym osobom, które wyróżniły się w działalności oddziału okolicznościowe statuetki. Osoby wyróżnione to:
Józef Gumienny,
Zenon Bielun,
Tadeusz Mrozek,
Tadeusz Furman,
Romuald Galor,
Agnieszka Przepierska,
Bogumił Smiegiel.
Następnie głos zabrał Przewodniczący Komisji Rewizyjnej kol. Bolesław Krystowczyk, który przedstawił działalność komisji. Przewodniczący wyraził opinię, iż wyniki są prawidłowe, wydatki poniesione przez zarząd były w sposób uzasadniony i racjonalny. Podsumowując komisja rewizyjna złożyła wniosek o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi.
Zgodnie z ordynacją wyborczą każdy z członków ustępującego zarządu jednogłośnie otrzymał absolutorium.
Po przerwie przewodniczący zapytał przewodniczącego komisji wyborczej czy komisja jest gotowa do przedstawienia propozycji kandydatur, co zostało potwierdzone. Komisja przedstawiła zgłoszone kandydatury:
– Do zarządu oddziału: Mariusz Sulewski, Jacek Laskowski, Marcin Łażewski, Eugeniusz Ostrowski, Damian Skałecki, Rafał Walkowiak, Jarosław Zagdan
– Do oddziałowej komisji rewizyjnej:, Agnieszka Kowalska-Bartnik, Tomasz Rzęski, Tomasz Senko, Ignacy Marzecki, Krzysztof Chroł.
– Na delegatów na sejmik KPOZŻ: Damian Skałecki, Mariusz Sulewski
– Na delegata na Regionalną Konferencję Oddziałów PTTK: Damian Skałecki, Mariusz Sulewski
Nad prawidłowością przebiegu wyborów czuwała komisja skrutacyjna w składzie: kol. Andrzej Sikorski, Romuald Galor, Zenon Bielun.
Przystąpiono do głosowania przez wrzucanie głosów do urny pod nadzorem komisji skrutacyjnej. Po zakończeniu głosowania komisja zabrała się za liczenie głosów.
W trakcie prac komisji skrutacyjnej dyskutowano nad dalszymi kierunkami działań Pasatu jako stowarzyszenia
Przybyła komisja skrutacyjna, której przewodniczący ogłosił wyniki wyborów;
– Do Zarządu oddano 37 głosów , z których wszystkie były ważne:
Mariusz Sulewski głosów 36
Jacek Laskowski głosów 33
Marcin Łażewski głosów 35
Eugeniusz Ostrowski głosów 37
Damian Skałecki głosów 34
Rafał Walkowiak głosów 37
Jarosław Zagdan głosów 32
– Do oddziałowej komisji rewizyjnej oddano 37 ważnych głosów:
Krzysztof Chroł głosów 37
Agnieszka Kowalska-Bartnik głosów 36
Ignacy Marzecki głosów 37
Tomasz Rzęski głosów 34
Tomasz Senko głosów 35
– Delgatami na Sejmik KPOZŻ wybrani zostali: Damian Skałecki 33 głosów i Mariusz Sulewski 36 głosów
– Delegatem na Regionalną Konferencję Oddziałów PTTK wybrany został Mariusz Sulewski, który otrzymał 28 głosów.
Przewodniczący zebrania, zarządził udanie się wybranych składów władz oddziału do ukonstytuowania zgodnie z Ordynacją Wyborczą PTTK pod nadzorem przewodniczącego komisji skrutacyjnej.
Po ukonstytuowaniu się nowych władz kontynuowano dyskusję nad wnioskami zgłoszonymi komisji uchwał i wniosków jako kierunki dalszej działalności. Przewodniczący Komisji uchwał i wniosków kol. Ostrowski poinformował że zgłoszono 4 wnioski. Uchwała zatwierdzająca protokół komisji uchwał i wniosków została zatwierdzona jednogłośnie.
Głos zabrał wybrany prezes zarządu oddziału kol. Mariusz Sulewski, który podziękował zebranym w imieniu nowego zarządu, za okazane zaufanie, zobowiązał się do dołożenia wszelkich starań aby działalność oddziału spełniła oczekiwania a zarazem prosił członków o wsparcie oddziału osobistym zaangażowaniem.
Wobec wyczerpania porządku obrad, przewodniczący zebrania ogłosił jego zakończenie i podziękował zebranym za aktywność podczas obrad.
3 sierpnia 2019 zakończyliśmy młodzieżowe obozy żeglarskie „Wakacje pod żaglami”.
Odbyły się dwa turnusy, podczas których wachty szkoleniowe zdobywały wiedzę i umiejętności do egzaminu na stopień żeglarza jachtowego, a wachty turystyczne doskonaliły swoje umiejętności pływając pod czujnym okiem kadry instruktorskiej po Zalewie Koronowskim. Łącznie w obu turnusach uczestniczyło 29 młodych adeptów żeglarstwa (15 – I turnus, 13 – II turnus). Oprócz nauki i wypoczynku podczas obozów odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Policji Wodnej, podczas którego uczestnicy dowiadywali się o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz uczyli się udzielania pierwszej pomocy. Komendantem obozów był kol. Krzysztof Laskowski, a kadrę instruktorską stanowili: Mariusz Sulewski, Rafał Walkowiak, Romuald Galor oraz Tomasz Rzęski. Egzaminy na patenty żeglarskie przeprowadzone przez Komisję Egzaminacyjną PZŻ jak co roku potwierdziły wysoki poziom wyszkolenia. Świeżo upieczonym żeglarzom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego żeglarskiego rozwoju i wielu udanych rejsów.
Chmury są zbudowane z kropel wody lub kryształków lodu zawieszonych w powietrzu.
W zależności od budowy można podzielić je na:
– pierzaste
– kłębiaste
– warstwowe
W zależności od wysokości na jakiej się znajdują można podzielić je na:
– chmury piętra wysokiego 8 – 18 km
– chmury średnie 2 – 8 km
– chmury niskie poniżej 2 km
– chmury o budowie pionowej 0,5 – 6 km
Na podstawie obserwacji chmur można przewidywać zmiany pogody i występowanie innych zjawisk atmosferycznych.
Poniżej zestawiono najważniejsze rodzaje chmur
Nazwa
opis
zdjęcie
chmury wysokie
cirrus
Chmury w kształcie delkatnych białych włókien zbudowane wyłącznie z krzyształków lodu. Nieraz układają się w pasma, nie dają opadów. Odpowiadają za żółtą lub różową barwę nieba o zachodzie słońca
cirrocumulus
Cienka biała ławica drobnych chmur reozmieszczonych regularnie. Są na tyle cienkie, że nie zasłaniają słońca czy księżyca. Składają się głównie z kryształków lodu z możliwą domieszką kropel przechłodzonej wody. Nie dają opadów
cirrostratus
Mają postać przejrzystej białej zasłony o mglistym wyglądzie. Nie zasłaniają całkowicie słońca lub księżyca, ale powodują zjawisko „halo”. Zbudowane są głównie z kryształków lodu. Nie dają opadów. Podobnie jak cirrusy zmieniają barwę nieba o zachodzie słońca. Jeżeli nadchodzą po cirrusach mogą być oznaką zbliżania się frontu ciepłego
chmury średnie
altostratus
Szarawa, rozległa jednolita warstwa chmur przykrywająca całkowicie lub częściowo niebo.Niekiedy składa się z kilku warstw na różnych poziomach. Słońce może prześwitywać przez chmurę jak przez matowe szkło. Może dawać niezbyt intensywne opady deszczu lub śniegu o charakterze ciągłym. Składa się głównie z kropel wody i płatków śniegu
altocumulus
Mają postać białych lub szarawych ławic chmur rzucających cienie. Stopień przenikania światła zależy od grubości tych chmur. Zbudowane są prawie wyłącznie z kropel wody, jedynie przy bardzo niskich temperaturach mogą zawierać kryształki lodu. Mogą dawać słabe przelotne opady.
chmury niskie
nimbostratus
Szara, ciemna rozmyta warstwa chmur, gruba – całkowicie przesłania Słońce. Składa się z kropel wody (w niskich temperaturach płatków śniegu). Podstawa nimbostratusa jest silnie postrzępiona i nieregularna. Daje intensywne opady deszczu lub śniegu o charakterze ciągłym.
stratocumulus
Szare lub białawe chmury, niekiedy łączące się w ławice złożone z zaokrąglonych brył. Częst układają się w pasy pomiędzy którymi widać czyste niebo. Może dawać słaby opad deszczu lub śniegu. Słońce widoczne tylko w przerwach pomiędzy chmurami.
stratus
Mglista, szara jednostajna warstwa (nieraz postrzępiona), której podstawa jest tak niska, że zasłania wierzchołki wzgórz i wysokie budowle. W zależności od grubości może być jasnoszara i prawie przezroczysta lub ciemna. Składa się na ogół z małych kropel wody. Daje opady mżawki
chmury o budowie pionowej
cumulus
Oddzielne gęste chmury o wyraźnych kłębiastych zarysach. Niekiedy mogą być silnie wypiętrzone. Często układają się w szeregi równolegle do wiatru. Chmury składają się z kropelek wody, a w wyższych partiach kryształków lodu. Silnie wypiętrzone cumulusy mogą dawać dość intensywne ale przelotne opady deszczu lub śniegu
cumulonimbus
Potężna i bardzo niebezpieczna chmura w kształcie góry lub wieży, górna część rozpościera się w kształcie charakterystycznego kowadła. Z chmurami tymi związane są silne szkwały, ulewne opady deszczu, śnieżyce i gradobicia. Towarzyszą im wyładowania atmosferyczne. Często występują podczas przechodzenia frontu chłodnego.
Wzory znaków obowiązujących na wodach śródlądowych określone zostały w Załączniku nr 7 do Rozporządzenia Ministra Infrastrukturyw sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych z dnia 28 kwietnia 2003 (Dz.U. nr 212 poz. 2072)
SYMBOL
OKREŚLENIE
WZÓR
ZNAKI ZAKAZU
a.1
Zakaz przejścia (znak ogólny) tablica lub czerwone światła lub czerwone flagiDwie tablice, dwa światła lub dwie flagi- jedna nad drugą- oznacza długotrwały zakaz przejścia.
a.2
Zakaz wyprzedzania.
a.3
Zakaz wyprzedzani; dotyczy tylko zestawów.
a.4
Zakaz mijania i wyprzedzania.
a.5
Zakaz postoju (na kotwicy lub na cumach przy brzegu)
a.5.1
Zakaz postoju na szerokości określonej na znaku w metrach (od znaku)
a.6
Zakaz kotwiczenia, wleczenia kotwicy, łańcucha lub liny.
a.7
Zakaz cumowania do brzegu.
a.8
Zakaz zawracania.
a.9
Zakaz wytwarzania fali.
a.10
Zakaz przejścia poza skrajną określoną tablicami (pod mostem, przez jaz)
a.11
Zakaz przejścia – przygotować się do wejścia lub przejścia
a.12
Zakaz ruchu statków o napędzie mechanicznym
a.13
Zakaz ruchu statków używanych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji
a.14
Zakaz uprawiania narciarstwa wodnego i holowania statków powietrznych za statkiem
a.15
Zakaz ruchu statków żaglowych
a.16
Zakaz ruchu statków, które nie są o napędzie mechanicznym lub żaglowym
a.17
Zakaz pływania na desce z żaglem
a.18
Koniec strefy, w której małe statki używane wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji mogły rozwijać duże prędkości
a.19
Zakaz wodowania i wyciągania statków na brzeg
a.20
Zakaz ruchu skuterów wodnych
ZNAKI NAKAZU
b.1
Nakaz ruchu w kierunku wskazanym przez znak
b.2a
Nakaz skierowania statku na tę stronę szlaku żeglownego, która leży z lewej strony burty
b.2b
Nakaz skierowania statku na tę stronę szlaku żeglownego, która leży z prawej strony burty
b.3a
Nakaz trzymania się tej strony szlaku żeglownego, która leży z lewej burty
b.3b
Nakaz trzymania się tej strony szlaku żeglownego, która leży z prawej burty
b.4a
Nakaz przejścia na tę stronę szlaku żeglownego, która leży z lewej burty
b.4b
Nakaz przejścia na tę stronę szlaku żeglownego, która leży z prawej burty
b.5
Nakaz zatrzymania statku w warunkach określonych przepisami
b.6
Nakaz nieprzekraczania prędkości podanej na znaku (w km/h)
b.7
Nakaz nadania sygnału dźwiękowego
b.8
Nakaz zachowania szczególnej ostrożności
b.9a
Nakaz zachowania szczególnej ostrożności, wyjście na główną drogę dozwolone, gdy nie zmusi to statków na tej drodze do zmiany kursu lub prędkości
b.9b
Nakaz zachowania szczególnej ostrożności przy przecinaniu drogi głównej, które może mieć miejsce gdy nie zmusi to statków na tej drodze do zmiany kursu lub prędkości
b.10
Nakaz zmiany kursu lub prędkości przez statki idące główną drogą w sytuacji gdy z portu lub bocznej drogi wychodzą statki
b.11a
Nakaz prowadzenia nasłuchu radiotelefonicznego
b.11b
Nakaz prowadzenia nasłuchu radiotelefonicznego na wskazanym kanale
ZNAKI OGRANICZENIA
c.1
Ograniczona głębokość.
c.2
Ograniczona wysokość prześwitu nad zwierciadłem wody.
c.3
Ograniczona szerokość szlaku lub kanału żeglownego.
c.4
Inne ograniczenia ruchu żeglugowego – należy się z nimi zapoznać. Ograniczenia te mogą też być podane na białym polu znaku lub pod znakiem w formie symbolu lub napisu.
c.5
Granica szlaku żeglownego oddalona od prawego (lewego) brzegu, w metrach podanych liczba na znaku. Statki powinny przechodzić w odległości większej.
ZNAKI ZALECENIA
d.1a
Zalecanie przejścia w obydwu kierunkach.
d.1b
Zalecane przejście w jednym kierunku
d.2
Zalecane trzymanie się we wskazanym obszarze.
d.3
Zalecane przejścia w kierunku określonym strzałka lub w nocy w kierunku światła izofazowego.
ZNAKI INFORMACYJNE
e.1
Zezwolenie przejścia.
e.2
Wskazanie lini napowietrznej nad drogą wodną (liczba w prawym dolnym rogu oznacza wysokość lini napowietrznej nad poziomem najwyższej wody żeglownej)
e.3
Jaz w bliskiej odległości.
e.4a
Prom na uwięzi
e.4b
Prom przemieszczający się swobodnie
e.5
Zezwolenie na postój (na kotwicy lub na cumach przy brzegu )
e.5.1
Zezwolenie na postój na akwenie, którego szerokość w metrach jest podana na znaku, licząc od miejsca ustawienia znaku
e.5.2
Zezwolenie na postój na akwenie ograniczonym odstępami w metrach, podanymi na znaku, licząc od miejsca ustawienia znaku
e.5.3
Zezwolenie na postój, burta przy burcie, w maksymalnej liczbie podanej na znaku
e.6
Zezwolenie na postój na kotwicy i wleczenie kotwicy, łańcucha lub liny
e.7
Zezwolenie nacumowanie do brzegu
e.7.1
Miejsce postoju zarezerwowane dla załadunku i wyładunku samochodów (maksymalny dozwolony czas cumowania może być umieszczony na tablicy poniżej znaku)
e.8
Wskazanie miejsca do zawracania
e.9a
Skrzyżowanie z drogą uznaną za boczną drogę wodną w stosunku do drogi wodnej, po której idzie statek
e.9b
Połączenie z drogą uznaną za boczną drogę wodną w stosunku do drogi, po której idzie statek
e.10a
Skrzyżowanie z drogą uznaną za główną drogę wodną w stosunku do drogi, po której idzie statek
e.10b
Połączenie z drogą uznaną za główną drogę wodną w stosunku do drogi, po której idzie statek
e.11
Koniec obowiązywania zakazu lub nakazu albo ograniczenia – obowiązuje tylko w jednym kierunku ruchu żeglugowego
e.12a
Znaki sygnałowe uprzedzające – jedno lub dwa białe światła stałe, przed przeszkodą: należy się zatrzymać, jeżeli wymagają tego przepisy
e.12b
Znaki sygnałowe uprzedzające – jedno lub dwa białe światła migające, przed przeszkodą: przejście dozwolone
e.13
Miejsce poboru wody pitnej
e.14
Miejsce, w którym można korzystać z telefonu
e.15
Zezwolenie na ruch żeglugowy statków o napędzie mechnicznym
e.16
Zezwolenie na ruch żeglugowy statków używanych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji
e.17
Zezwolenie na uprawianie narciarstwa wodnego oraz holowanie statków powietrznych za statkiem
e.18
Zezwolenie na ruch statków żaglowych
e.19
Zezwolenie na ruch statków o napędzie wiosłowym
e.20
Zezwolenie na pływanie na desce z żaglem
e.21
Zezwolenie na ruch małych statków używanych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji z dużą prędkością
e.22
Zezwolenie na wodowanie i wciąganie statków na brzeg
e.23
Wskazanie kanału radiotelefonicznego, na którym można uzyskać informację nawigacyjną
Przewidywanie pogody umożliwia znajomość informacji meteorologicznych uzyskanych zarówno z komunikatów, jak i na podstawie własnych obserwacji. Na podstawie własnych obserwacji zjawisk meteorologicznych można często przewidzieć charakter pogody, a nawet zbliżanie się niebezpiecznych zjawisk.
Zjawiska zwiastujące dobrą pogodę
– czysty i jasny widnokrąg podczas wschodu słońca.
– purpurowy lub różowy zachód słońca.
– czerwony zachód słońca.
– mgła opadająca nad ranem
– obfita rosa rano i wieczorem
– zanikanie pod wieczór chmur kłębiastych.
– niezbyt intensywne świecenie gwiazd
– wiatr tężejący w południe a cichnący nad ranem i wieczorem
– wyraźne bryzy
– unoszenie się dymu pionowo lub ukośnie ku górze
– występowanie tęczy w godzinach popołudniowych
– wiatry z kierunków wschodnich i północno -wschodnich
– utrzymywanie się lub nawet podnoszenie ciśnienia
Zjawiska wskazujące pogorszenie pogody.
– krwistoczerwony wschód słońca
– brunatnożółty zachód słońca bez chmur lub za ławicą chmur
– halo (pierścień) wokół słońca lub księżyca
– silne świecenie gwiazd
– wzrost siły wiatru bod wieczór i w nocy
– mgła podnosząca się i tworząca obłoki
– dym ścielący się po wodzie przy bezwietrznej pogodzie
– wiatr z kierunków południowych skręcający na zachodni
– nisko latające ptaki ( np. jaskółki )
Silne wiatry zapowiada
– ciemno niebieskie niebo
– silne świecenie gwiazd, zwłaszcza nad ranem
– czerwona barwa tarczy wschodzącego księzyca
– wzrost siły wiatru po ustaniu opadu
– bardzo szybki spadek ciśnienia
– krwistoczerwony zachód słońca przy czystym powietrzu i pojedyncze chmury obramowane czerwienią.