24 października 2008 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bydgoszczy miłość, wierność i uczciwość małżeńską uroczyście przysięgali sobie członkowie naszego Klubu: Jolanta i Bogusław Śmiegiel Uroczystość poprowadził Komandor WKŻ Pasat Andrzej Krupski Młodej Parze życzymy na nowej drodze życia wszystkiego, co najlepsze i spełnienia wszelkich marzeń!
3 sierpnia 2019 zakończyliśmy młodzieżowe obozy żeglarskie „Wakacje pod żaglami”.
Odbyły się dwa turnusy, podczas których wachty szkoleniowe zdobywały wiedzę i umiejętności do egzaminu na stopień żeglarza jachtowego, a wachty turystyczne doskonaliły swoje umiejętności pływając pod czujnym okiem kadry instruktorskiej po Zalewie Koronowskim. Łącznie w obu turnusach uczestniczyło 29 młodych adeptów żeglarstwa (15 – I turnus, 13 – II turnus). Oprócz nauki i wypoczynku podczas obozów odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Policji Wodnej, podczas którego uczestnicy dowiadywali się o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz uczyli się udzielania pierwszej pomocy. Komendantem obozów był kol. Krzysztof Laskowski, a kadrę instruktorską stanowili: Mariusz Sulewski, Rafał Walkowiak, Romuald Galor oraz Tomasz Rzęski. Egzaminy na patenty żeglarskie przeprowadzone przez Komisję Egzaminacyjną PZŻ jak co roku potwierdziły wysoki poziom wyszkolenia. Świeżo upieczonym żeglarzom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego żeglarskiego rozwoju i wielu udanych rejsów.
19 tycznia 2020 roku w sali Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul.. Gdańskiej 5 odbył się Zjazd Oddziału Żeglarskiego PTTK PASAT podsumowujący czteroletnią kadencję władz. Uprawnionych do udziału w Zjeździe było 67 członków naszego stowarzyszenia. Kol. Marcin Łażewski w imieniu komisji mandatowej poinformował że osiągnięte zostało kworum dla prawomocności Zjazdu – stawiło się z niewielkim opóźnieniem 37 uprawnionych do głosowania członków Pasatu.
Zebranie otworzył Prezes Zarządu OŻ PTTK „Pasat” – kol. Mariusz Sulewski witając przybyłych członków Klubu. Następnie ukonstytuowało się prezydium Zjazdu w składzie:
– przewodniczący zebrania Damian Skałecki
– sekretarz zebrania Rafał Walkowiak
– asesor Mariusz Sulewski
Po zatwierdzeniu regulaminu i porządku obrad Zjazd przystąpił do obrad nad zmianami w statucie wymuszonymi przepisami stawy o stowarzyszeniach. Po dyskusji nad proponowanym projektem statutu zjazd głosami 36 uprawnionych zatwierdził nowy Statut Oddziału Żeglarskiego PTTK.
Wybrano komisję wyborczą, która miała za zadanie zebranie kandydatów do nowych władz Pasatu. Zadanie to powierzono kol. Jarosławowi Zagdanowi i Ireneuszowi Walkowiakowi. W komisji uchwał i wniosków zasiedli kol. Eugeniusz Ostrowski i Agnieszka Przepierska.
Ustępujący prezes Mariusz Sulewski pokrótce przedstawił podsumowanie działalności klubu czterech ostatnich lat. Kol. Sulewski opowiadał jaką zmianę przeszedł OŻ PTTK Pasat w czasie 4 letniej kadencji. Poinformował, że Oddział ma największą flotę jachtów ze wszystkich klubów PTTK w Polce. Zostały przedstawione jednostki, które zostały wyremontowane. M. Sulewski poinformował o poczynionych zakupach jednostek t.j. Sasanka 620 z silnikiem 4hp, Venus z silnikiem 4hp, motorówka CapFerret 450 z silnikiem 45 hp. , oraz jednostki sprzedane, bądź przeznaczone do sprzedaży. Do spraw infrastruktury zostały poczynione inwestycje bądź naprawy t.j. wyremontowanie świetlicy na ul. Witebskiej, naprawa dachu nad kontenerami w Pieczyskach, naprawa podłogi i położenie paneli w bosmance, wybudowanie wiat oraz położenie kostki brukowej, remont pomostu drewnianego. Zostały przedstawione sprawy organizacyjne związane z koniecznością przedłużenia umowy dzierżawy w Pieczyskach. Następnie zostały przedstawione finanse oraz zaległości dłużników wobec Oddziału.
Kol. Mariusz Sulewski podziękował całemu zarządowi za wkład w działalność Oddziału w mijającej kadencji. Wręczył najbardziej zasłużonym osobom, które wyróżniły się w działalności oddziału okolicznościowe statuetki. Osoby wyróżnione to:
Józef Gumienny,
Zenon Bielun,
Tadeusz Mrozek,
Tadeusz Furman,
Romuald Galor,
Agnieszka Przepierska,
Bogumił Smiegiel.
Następnie głos zabrał Przewodniczący Komisji Rewizyjnej kol. Bolesław Krystowczyk, który przedstawił działalność komisji. Przewodniczący wyraził opinię, iż wyniki są prawidłowe, wydatki poniesione przez zarząd były w sposób uzasadniony i racjonalny. Podsumowując komisja rewizyjna złożyła wniosek o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi.
Zgodnie z ordynacją wyborczą każdy z członków ustępującego zarządu jednogłośnie otrzymał absolutorium.
Po przerwie przewodniczący zapytał przewodniczącego komisji wyborczej czy komisja jest gotowa do przedstawienia propozycji kandydatur, co zostało potwierdzone. Komisja przedstawiła zgłoszone kandydatury:
– Do zarządu oddziału: Mariusz Sulewski, Jacek Laskowski, Marcin Łażewski, Eugeniusz Ostrowski, Damian Skałecki, Rafał Walkowiak, Jarosław Zagdan
– Do oddziałowej komisji rewizyjnej:, Agnieszka Kowalska-Bartnik, Tomasz Rzęski, Tomasz Senko, Ignacy Marzecki, Krzysztof Chroł.
– Na delegatów na sejmik KPOZŻ: Damian Skałecki, Mariusz Sulewski
– Na delegata na Regionalną Konferencję Oddziałów PTTK: Damian Skałecki, Mariusz Sulewski
Nad prawidłowością przebiegu wyborów czuwała komisja skrutacyjna w składzie: kol. Andrzej Sikorski, Romuald Galor, Zenon Bielun.
Przystąpiono do głosowania przez wrzucanie głosów do urny pod nadzorem komisji skrutacyjnej. Po zakończeniu głosowania komisja zabrała się za liczenie głosów.
W trakcie prac komisji skrutacyjnej dyskutowano nad dalszymi kierunkami działań Pasatu jako stowarzyszenia
Przybyła komisja skrutacyjna, której przewodniczący ogłosił wyniki wyborów;
– Do Zarządu oddano 37 głosów , z których wszystkie były ważne:
Mariusz Sulewski głosów 36
Jacek Laskowski głosów 33
Marcin Łażewski głosów 35
Eugeniusz Ostrowski głosów 37
Damian Skałecki głosów 34
Rafał Walkowiak głosów 37
Jarosław Zagdan głosów 32
– Do oddziałowej komisji rewizyjnej oddano 37 ważnych głosów:
Krzysztof Chroł głosów 37
Agnieszka Kowalska-Bartnik głosów 36
Ignacy Marzecki głosów 37
Tomasz Rzęski głosów 34
Tomasz Senko głosów 35
– Delgatami na Sejmik KPOZŻ wybrani zostali: Damian Skałecki 33 głosów i Mariusz Sulewski 36 głosów
– Delegatem na Regionalną Konferencję Oddziałów PTTK wybrany został Mariusz Sulewski, który otrzymał 28 głosów.
Przewodniczący zebrania, zarządził udanie się wybranych składów władz oddziału do ukonstytuowania zgodnie z Ordynacją Wyborczą PTTK pod nadzorem przewodniczącego komisji skrutacyjnej.
Po ukonstytuowaniu się nowych władz kontynuowano dyskusję nad wnioskami zgłoszonymi komisji uchwał i wniosków jako kierunki dalszej działalności. Przewodniczący Komisji uchwał i wniosków kol. Ostrowski poinformował że zgłoszono 4 wnioski. Uchwała zatwierdzająca protokół komisji uchwał i wniosków została zatwierdzona jednogłośnie.
Głos zabrał wybrany prezes zarządu oddziału kol. Mariusz Sulewski, który podziękował zebranym w imieniu nowego zarządu, za okazane zaufanie, zobowiązał się do dołożenia wszelkich starań aby działalność oddziału spełniła oczekiwania a zarazem prosił członków o wsparcie oddziału osobistym zaangażowaniem.
Wobec wyczerpania porządku obrad, przewodniczący zebrania ogłosił jego zakończenie i podziękował zebranym za aktywność podczas obrad.
17 września 2011 roku już po raz dwunasty odbyły się w Pieczyskach tradycyjne Regaty Pamięci. W regatach startowało 51 jachtów w następujących klasach: omega, orion, venus, T-1, T-2, T-3, open – łacznie 155 zawodników. Sędzią głównym regat był Andrzej Steidinger.
Rozegrane zostały 3 wyścigi -2 krótkie i 1 długodystansowy, przy pięknej żeglarskiej pogodzie. Zabezpieczenie regat zapewnili ratownicy WOPR Adam Kamiński i Mieczysław Bartnik oraz funkcjonariusze posterunku Policji wodnej. Wszyscy zawodnicy po ukończeniu wyścigów posilili sie smaczną grochówką. Puchary w poszczególnych klasach za zajecie 1,2 i 3 miejsca ufundowali : omega – Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, orion Przystań Rodzinna Tazbirowo, Venus – 1 miejsce ratownicy WOPR,2 i 3 Prezes Oddziału PTTK przy Klubie POW,T-1- Burmistrz Koronowa Stanisław Gliszczyński, który osobiście wręczył puchary,T-2 – YKP Bydgoszcz, T-3 – Bydgoski Klub Żeglarski, Wolna – komandor WKŻ Pasat.
Wyniki Regat:
Klasa OMEGA
M-ce
Numer na żaglu
Nazwisko i imię
wyścig1
wyścig2
wyścig3
Punktyrazem
1 .
PYCHOTKA
GRAJEWSKI TADEUSZ GRAJEWSKI TOMASZ GRAJEWSKI ADAM
1
1
1
3
2 .
POL220
KALINOWSKI STEFAN KULESZA KRZYSZTOF KALINOWSKI MIKOŁAJ
2
4
2
8
3 .
POL 199
DRUŻKOWSKI MARCIN DRUŻKOWSKA JULIA KUKLIŃSKI TADEUSZ
3
2
3
8
4 .
CZAJKA-757
KACZMAREK DAREK KOTOWSKI PAWEŁ JANKOWSKI WOJCIECH
4
3
4
11
5 .
CZ0045
LASKOWSKI KRZYSZTOF MROZEK TADEUSZ LASKOWSKI KRZYSZTOF
5
6
5
16
6 .
CICHA
JONAK ADRIAN URBAŃSKI MARCIN IWAŃSKA BARBARA
6
5
6
17
7 .
BD-515
FILANOWICZ TOMASZ MŁYNARCZYK ANNA ROBAKOWSKA MARIANNA
7
7
7
21
8 .
BD224
KANIA JERZY SIEWASZEWICZ WOJCIECH DASZYŃSKA JOANNA
SARNECKI SEBASTIAN NICIŃSKI BARTOSZ PATALON DARIUSZ
2
1
2
5
3 .
BD 21
BĄK BOGUMIŁ SKORUPSKI ZDZISŁAW
3
3
3
9
4 .
BD 107
LEWANDOWSKI PIOTR BURZYCH RAFAŁ BURZYCH MAGDA
4
4
DNF
14
5 .
BD 475
PILARSKA KINGA MARZECKI IGNACY CIBORSKI MICHAŁ
5
5
DNF
16
Klasa VENUS
M-ce
Numer na żaglu
Nazwisko i imię
wyścig1
wyścig2
wyścig3
Punktyrazem
1 .
MA ,MA
PASTERNACKI ROBERT PASTERNACKI DARIUSZ PASTERNACKA BARBARA
1
1
3
5
2 .
MYCHA BD4
GALOR ROMUALD KOWALSKI WOJTEK JANKOWSKA KAMILA
2
3
1
6
3 .
JARZAN 500
KLEYDZIŃSKI WOJCIECH KLEYDZIŃSKI PATRYK RYSZKOWSKI KACPER
3
2
2
7
4 .
BD552
BIELUN ZENON ŁAŻEWSKI WŁODZIMIERZ IWANOW BOGUMIŁ
4
4
4
12
Klasa T-1
M-ce
Numer na żaglu
Nazwisko i imię
wyścig1
wyścig2
wyścig3
Punktyrazem
1 .
JOHNNIE WALKER
KOWALSKI MACIEJ KOWALSKI RYSZARD
1
1
1
3
2 .
POL 4401
LASKOWSKI JACEK ŁAŻEWSKI MARCIN SULEWSKI MARIUSZ
2
2
2
6
3 .
KTO
CHEŁMINIAK TOMASZ SAFIJAN RAFAŁ
3
5
3
11
4 .
BD735
PODGÓRECZNY KONRAD PSIAKOWSKI MIKOŁAJ URBANOWICZ KAMIL
4
4
4
12
5 .
DUET1900
FIUTOWSKI WIESŁAW SMYK JANUSZ
5
3
DNF
17
6 .
BD 68
JELIŃSKI MACIEJ GRZEGOROWSKI LEON JAŹWIŃSKI MICHAŁ
6
6
DNF
21
7 .
FESTINA LENTE
PIEŃKOWSKI RAFAŁ MELLER MARTA TOMANEK MATEUSZ RZEŚNICKI PAWEŁ
7
7
DNF
23
8 .
KANADA
CZERWIŃSKI MAREK GNACIŃSKI JACEK
8
8
DNF
25
Klasa T-2
M-ce
Numer na żaglu
Nazwisko i imię
wyścig1
wyścig2
wyścig3
Punktyrazem
1 .
POL 10100
SZYCHOWIAK TOMASZ OLUBIŃSKI JACEK
1
1
2
4
2 .
SHREK 1010
KURCZEWSKI ROBERT KURCZEWSKA JOANNA TULIBACKI PRZEMYSŁAW
2
3
1
6
3 .
SHERIDA
FABISZEWSKI WOJCIECH FABISZEWSKI MIROSŁAW
3
2
3
8
4 .
111
KOMOSIŃSKI MICHAŁ KOMOSIŃSKA OLIMPIA WALKOWIAK IRENEUSZ
5
4
4
13
5 .
DOBRY DOM
LASKOŚ PAWEŁ SKAŁECKI DAMIAN
4
6
7
17
6 .
KROPECZKA
PIECHOCKI JAKUB PIECHOCKI WOJCIECH SPYCHALSKI TOMASZ
6
5
6
17
7 .
VIGA
RYGIELSKI MIROSŁAW RYGIELSKI WOJCIECH
10
7
5
22
8 .
MAZUREK
BIAŁY BARTŁOMIEJ CHYŁA MARIUSZ
7
9
9
25
9 .
SHARK
KAPALKA JANUSZ WNUK WIKTOR MACHOWSKI BOGDAN
9
8
8
25
10 .
TES 678 B/
SIEWERT NARCYZ ZWIEWKA ARKADIUSZ ZWIEWKA KONRAD
8
10
DNE
29
Klasa T-3
M-ce
Numer na żaglu
Nazwisko i imię
wyścig1
wyścig2
wyścig3
Punktyrazem
1 .
BD 521
NIEDŹWIEDZKI ADAM TOMASIK EWA TOMASIK MARCIN DĘBIŃSKA IWONA
1
1
4
6
2 .
ALF 3
PAPIERSKI JERZY RATAJCZAK PAWEŁ
2
2
3
7
3 .
SZOPEN
KNASIECKI ROMAN JAROSZ ANDRZEJ WYSOCKA NATALIA
3
4
2
9
4 .
GRAFIT 90
WOŹNIAK MARCIN WOŹNIAK ANDRZEJ PAPIERSKI TOMEK
4
5
1
10
5 .
PANI ZŁO
SKOCZYLAS ANDRZEJ SKOCZYLAS ŁUKASZ SKOCZYLAS DANKA PECZKA MARCIN
5
3
5
13
6 .
NICOLE
PALMOWSKI WŁODZIMIERZ GRALAK BERNADETA JANECZKOWSKI RYSZARD
6
6
7
19
7 .
DRAGON Y17
DUDZIAK ARKADIUSZ DUDZIAK ADAM
7
9
6
22
8 .
FOKUS BN
STELLER MACIEJ RUDOW MARIUSZ PRZYBYŁ ZDZISŁAW
10
7
8
25
9 .
AYER 3
SIKORSKI ANDRZEJ POMIANOWSKI BARTOSZ SZYNKA SEBASTIAN
8
8
10
26
10 .
3008
SARNECKI JÓZEF SARNECKA DANUTA
9
10
9
28
Klasa OPEN
M-ce
Numer na żaglu
Nazwisko i imię
wyścig1
wyścig2
wyścig3
Punktyrazem
1 .
MYKOBAR
MYK KRZYSZTOF MYK KRYSTYNA
1
1
1
3
2 .
507
TRAFARA PAWEŁ ŁAPCZAK SŁAWOMIR
2
2
2
6
3 .
EUROPA
MYK AGATA
3
3
3
9
Zawodników oraz zaproszonych gości zaproszono na biesiadę żeglarską, atrakcją wieczoru był występ zespołu szantowego Może i My z Bydgoszczy. Koncert sponsorowany był przez żeglarzy cumujących jachty na przystani w Pieczyskach: Damian Skałecki, Narcyz Siewert, Bolesław Krystowczyk, Elżbieta i Franciszek Ostropolscy, Renata , Krzysztof i Jacek Laskowscy, Józef Sarnecki. Sponsorom organizatorzy serdecznie dziękują. Serdecznie dziękujemy Bolesławowi Krystowczykowi za piękny rejs Szamanem Morskim z zaproszonymi gośćmi.
W przerwach w trakcie koncertu odbył się pokaz filmów i zdjęć z poprzednich regat pamięci, zostały przedstawione sylwetki zasłużonych żeglarzy których nie ma juz wśród nas. Prezentacje przygotowali Mariusz Sulewski i Marcin Łażewski. Komandor BKŻ Włodzimierz Palmowski zaprezentował zdjęcia z rejsu Solanusem – opłyniecie Przylądka Horn. Organizatorzy dziękują następującym osobom za sponsoring i zaangażowanie w przygotowanie biesiady żeglarskiej: Bożena Mrozek, Maryla Bielun, Urszula Reiwer, Bogumiła Smyk, Krystyna Kadukowska, Kinga Pilarska. Dziękujemy bosmanom za przygotowanie sprzętu do regat – Piotrowi Lawerowi i Józiowi Gumiennemu. Dziękujemy Ryszardowi Grzegorzewskiemu za ręczne wykonanie okolicznościowej saperki którą otrzymał niepełnosprawny Filip Wardzinski startujący w regatach z kapitanem Włodzimierzem Palmowskim na jachcie Nicole. Podziękowania dla wszystkich żeglarzy biorących udział w tych szczególnych regatach czczących pamięć tych którzy odeszli na wieczną wachtę. Dziękujemy za liczny udział żeglarzom z klubów: BKŻ, Przystań Rodzinna Tazbirowo, YKP Inowrocław i Bydgoszcz, PTTK Hals, KŻ Wind Koronowo, Viking Człuchów, KŻ Barcin, WKŻ Pasat oraz licznej rzeszy żeglarzy niezrzeszonych. Do zobaczenia za rok.
W dniu 30 maja 2009 roku kilkudziesięciu żeglarzy z naszego regionu wzięło udział w 46 Długodystansowych Regatach Żeglarskich Toruń – Bydgoszcz. W barwach WKŻ Pasat startowało 5 jachtów: 3 w klasie orion i 2 omegi. Jako najliczniej reprezentowany klub wygraliśmy nagrodę w postaci łodzi wiosłowej Janmor 320.
W klasie samorządowej zwyciężyła załoga z Torunia w składzie:
sternik – Rygielski Andrzej, załoga: Szymaniak Andrzej i Weteski Jarosław, Tymolewski Bolesław
Drugie miejsce zajęła załoga z Bydgoszczy: sternik – Przybielski Tomasz, załoga: Niedźwiecki Adam, Tomasik Ewa i Łysiak Tomasz; trzecie również Bydgoszczanie: sternik – Skałecki Damian, załoga: Dombrowicz Adam, Rożnowski Krzysztof, Kleydzińska Bogusława i Chorążewicz Robert.
Pierwsze miejsca w pozostałych klasach zajęli:
Klasa T1: sternik – Kamiński Sławomir, załoga: Socha-Bystroń Stanisław, Goluch Andrzej – niezrzeszeni Toruń
Klasa T3: sternik Daszkiewicz Jacek, załoga: Szymborski Jacek, Ciechowski Marek – YC BELLA – Toruń
Klasa Omega: sternik – Knasiecki Romuald, załoga: Knasiecki Tomasz, Knasiecki Tomasz (junior) – BKŻ Bydgoszcz
Nagrodę Główną silnik przyczepny wylosował sternik – Edward Mohn z TTTM Toruń, zarazem wyróżniony jako najstarszy uczestnik regat.
Zakończenie tegorocznych regat połączone połączone zostało z szeregiem wodniackich imprez odbywających się na bydgoskiej starówce pod hasłem Ster na Bydgoszcz. Uczestnicy regat przepłynęli za holownikiem przez centrum Bydgoszczy do bazy żeglarskiej na Wyspie Młyńskiej.
W dniu 15 sierpnia już po raz 42. odbyły się na Zalewie Koronowskim regaty żeglarskie dla uczczenia Święta Wojska Polskiego. Tegorocznym organizatorem był nowo utworzony Oddział Żeglarski PTTK „PASAT” z Bydgoszczy, który jest spadkobiercą dorobku i tradycji Wojskowego Klubu Żeglarskiego „PASAT” działającego wcześniej w strukturach Oddziału PTTK przy Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych.
Frekwencja dopisała – na starcie stanęły 34 załogi w sześciu klasach: T-1, T-2, T-3, Orion, Omega, wolna. Wśród nich pierwszy raz udział wzięły reprezentacje bydgoskich jednostek wojskowych: Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, 11. Wojskowego Oddziału Gospodarczego i Jednostki Wojskowej 1515. Również dużym zadowoleniem dla organizatorów był udział w regatach dużej liczby najmłodszych żeglarzy. Po wyrównanej rywalizacji komisja sędziowska pod przewodnictwem Agnieszki Przepierskiej wyłoniła zwycięzców.